Haberler

Menu Geri

Samsun TSO Meclisi şehit madencileri unutmadı

Tarih:29.05.2014

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, Manisa’nın Soma ilçesinde maden ocağında meydana gelen faciada hayatlarını kaybeden 301 işçiyi unutmayarak, bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Maden faciasıyla ilgili kısa film gösteriminde ise mecliste duygulu anlar yaşandı.

 

Samsun TSO Mayıs ayı olağan meclis toplantısı Davut Altan Meclis Salonu'nda gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantı öncesi, Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen iş kazasında hayatını kaybeden 301 işçi için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Soma’daki maden kazası ile ilgili kısa bir film gösteriminin ardından toplantıda konuşan Samsun TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, TOBB tarafından Soma’da hayatlarını kaybeden işçilerin aileleri için başlatılan yardım kampanyasına destek çağrısı yaptı.

Herkesi yardım kampanyasına davet etti

Maden faciasında hayatlarını kaydeden işçilere bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Murzioğlu, “Odalar Birliği’nin açmış olduğu bir yardım kampanyası var. Geride kalan ailelerin kaybettiklerini unutturmaz ama onların bundan sonraki hayatlarını rahat ettirebilecek maddi yardım için bir kampanyası düzenlendi. TOBB olarak biz buna bir katkı sağladık ve sağlıyoruz. Cuma gününden sonra kimin ne kadar yardım yaptığı duyurulacak. İmkanı olan arkadaşlarımızın yardım yapmasını istiyoruz” diye konuştu.

Daha çok yapısal yaptırımlara ihtiyaç var

Türkiye’de daha çok yapısal yaptırımlara ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Murzioğlu, “Bu ay içerisinde dünyada eşi ender görülen büyük bir vakaya tanıklık etmiş olduk. Orada kaybettiklerimize Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından iş güvenliği ile alakalı bizlere bazı yaptırımlar getirildi. Biz iş adamı olarak bunlara karşı çıktık. Demek ki karşı çıkmamamız gerekiyormuş. Buna rağmen felaketlerden kaçamıyoruz. Bunun için daha çok yapısal yaptırımlara ihtiyacımız var” diye konuştu.

Murzioğlu’ndan birlik ve beraberlik çağrısı

Türkiye'de Soma'da yaşanan iş kazasının bahane edilerek yaşanan sokak olaylarına da değinen Başkan Murzioğlu, “Ülkemiz maalesef 1980'ler durumuna getirilmek isteniyor. Soma'yı bahane ederek İstanbul-Okmeydanı ve ülkemizin değişik yerlerinde olaylar yapılıyor. 1980 öncesini herkes iyi bilir. O yıllarda gençlerin yarısından çoğunun elinde ve belinde silah vardı. Ülke çok kötü yerlerdeydi. Ülke, Soma bahane edilerek bu durumlara getirilmek isteniyor. Birlikte bir bütün olmamız lazımdır. Biz hepimiz bir kilimin deseni gibi farklı renklerde yüzyıllardır bu ülkede yaşıyoruz. Ama bu ülkenin sahibi biziz. Bizim birbirimizin elini bırakmaması lazımdır" diye ifade etti.
Meclis, Başkan Murzioğlu’nun konuşmasından sonra gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından sona erdi.

Önceki Sonraki

 

SAMSUNTSO Bilgiişlem Müdürlüğü. ©2013